Новини

Какво трябва да знаем за стандарта „Стара планина“?

мар. 6, 2025

Стандартизирането на качеството и безопасността на хранителните продукти помага на преработвателите да спечелят доверието на потребителите. То осигурява по-лесен достъп до пазари. Стандартите са средство, което дава възможност хранителните продукти да намерят своето място на пазара. След присъединяването на България към ЕС, фирмите имаха възможност да произвеждат голямо разнообразие от хранителни продукти и това изобилие измести от пазара традиционните български храни. С времето това породи в потребителите желание да консумират вече забравените продукти.

През 2010 г. Експертният съвет по безопасност на храните към Националната ветеринарномедицинска служба (сега БАБХ) съвместно с Асоциацията на месопреработвателите в България и водещи технолози от предприятията разработиха девет утвърдени стандарта „СТАРА ПЛАНИНА” за 20 месни продукти  от свинско, говеждо и птиче месо. Това са първите браншови стандарти. Новите стандарти се доближават до Българския държавен стандарт, но са доброволни.

През 2018 година експерти от АМБ, БАБХ, МЗ, НЦОЗА и МЗХ разработиха още четири Утвърдени стандарта: за Мляно месо, Варена шунка от месо от свински бут без кост с ниско съдържание на мазнини и намалено съдържание на натрий/сол “Стара планина”;  Варена шунка от птиче месо с ниско съдържание на мазнини и намалено съдържание на натрий/сол “Стара планина”; УС 13/2018 Варено пушено свинско филе с ниско съдържание на мазнини и намалено съдържание на натрий/сол “Стара планина”; и Варено пушено филе от птиче месо с ниско съдържание на мазнини и намалено съдържание на натрий/сол “Стара планина”.

Месните продукти по Утвърден стандарт са с контролирано качество по традиционни рецептури и непроменен начин на производство. В стандартите подробно са описани задължителните здравно-хигиенни показатели и норми, технологията на производство, опаковане, етикетиране и пакетиране и изискванията за транспорт и съхранение, методите за вземане на проби и методите за изпитване. Със създаването им се дава възможност на потребителите да направят своя информиран избор на месни продукти, утвърдени във времето. Те са общодостъпни. 

Потребителите могат да разпознаят Утвърдените стандарти „СТАРА ПЛАНИНА” по логото, което е поставено на етикета и е гаранция, че производителят спазва стриктно стандарта за производство.

Целта на УС е заедно с иновативните месни продукти на пазара потребителите да имат възможност да консумират и месни продукти, утвърдени във времето.

Хранителната индустрия и, в частност – месната индустрия, е бизнес сектор, който не само осигурява храна за голяма част от населението, но също така създава заетост, подпомага селското стопанство и осигурява важни приходи за държавата.

В същото време, индустрията ни е подложена на строги регулации и стандарти за качество и безопасност на храните. Високите стандарти за производство и дистрибуция на месни продукти са от съществено значение за поддържането на доверието на потребителите и за поддържането на конкурентоспособността на компаниите в сектора.

В съвременния свят, където потребителите все повече се обръщат към здравословното хранене и устойчивите практики, месната индустрия се налага да приспособи своите производствени процеси и продукти към новите изисквания. Иновациите в областта на производството, преработката и търговията с месни продукти са от ключово значение за запазването на конкурентоспособността на сектора и за удовлетворяването на нуждите на съвременните потребители.

Хранителната индустрия и, по-специално – месната индустрия, е от решаващо значение за икономическото развитие на всяка страна. Тя осигурява не само храна и заетост, но и играе важна роля в устойчивото развитие и поддържането на икономическия растеж.

 

 

Атанас Урджанов - председател на управителния съвет на АМБ

 

Атанас Урджанов е роден на 02.12.1972 г.
Икономист по образование с почти 20-годишен опит в областта на месопреработката.
От 2010 г. е член на Контролния съвет на АМБ и негов председател, а от 2013 г. е член на Управителния съвет на асоциацията.
Опитът в областта на месопреработката развива основно в хранителния холдинг “Белла България”, където работи и до момента.
Притежава лидерски и мениджърски умения. С опит в областта на управление и международен маркетинг, икономика, управление на финансите и инвестициите, проучване на пазара, управление на персонала, съвременни информационни технологии, работа в екип, управление на проекти.