Международното изложение „Месомания“ тази година привлича повече изложители, научи Агри.БГ от Асоциацията на месопреработвателите в България (АМБ). По време на събитието участниците показват новости в технологиите за производство.
„Тази година изложителите на „Месомания“ са повече с около 15%. Имаме нови фирми, с нас са и малки компании, които имат интегрирано производство – отглеждат животни, имат кланици и имат месопреработвателни предприятия. Някои от тях за първи път успяха да се включат в нашето изложение благодарение на държавната помощ, която асоциацията осигури чрез Министерството на земеделието и храните, иначе те като малки фирми нямат възможност да си позволят разходите по едно изложение“, коментира специално пред Агри.БГ Диляна Попова, изпълнителен директор на АМБ.
Настоящето издание на изложението обединява 90 фирми в единната платформа, като около 30 от тях са месопреработватели, уточни Попова.
В рамките на международното изложение се провеждат и Дни на българското месо – инициатива, насочена както към професионалистите в бранша, така и към посетителите.
„По време на Дни на българското месо ще имаме специализирана презентация, в която професионални транжори ще демонстрират пред учениците от професионалните гимназии по хранителни технологии транжиране на месодайно говеждо месо, на свинско месо, и на агнешко месо“, каза още изпълнителният директор на АМБ.
По време на презентацията специалистите ще имат възможност да сравнят и качествата на две породи прасета, едната от които е „Черен ангел“ – новата българска порода.
„Месомания“ е част от хранителните изложения, които се провеждат в столицата от 12 до 15 ноември 2025 г. „Пътят на млякото“, „Булпек“, „Интерфуд & Дринк“.











Атанас Урджанов е роден на 02.12.1972 г.