Новини

ЕК започна консултации със заинтересованите страни във връзка с наложените от САЩ търговски мита

мар. 13, 2025

Както знаете, на 12 март 2025 г. Съединените щати наложиха тарифи до 25% върху вноса на стомана, алуминий и някои продукти, съдържащи стомана и алуминий, от Европейския съюз и други търговски партньори.

В отговор Комисията предприема серия от контрамерки, които включват комбинация от промишлени и селскостопански продукти.

Покана за представяне на мнения от заинтересованите страни

***

Контекст: мерки и контрамерки, наложени при предишната администрация на Тръмп

През юни 2018 г. първата администрация на Тръмп въведе мита върху европейския износ на стомана и алуминий (известни като тарифи „раздел 232“), насочени към 6,4 милиарда евро стоки от ЕС* (8 милиарда евро въз основа на потоци и стойности за 2024 г.). През януари 2020 г. последваха допълнителни мита, засягащи около 40 милиона евро от износа на ЕС на определени производни стоманени и алуминиеви продукти. ЕС отговори на тях с целенасочен пакет от така наречените „мерки за възстановяване на баланса“.

През 2018 г. контрамерките на ЕС бяха структурирани в два набора от мерки (приложения I и II), всеки от които засяга различни категории продукти. Приложение I беше насочено към стоки от САЩ на стойност 2,8 милиарда евро, докато приложение II беше насочено към стоки на стойност 3,6 милиарда евро. Подобен отговор на ЕС последва втория набор от американски мита през 2020 г.

Що се отнася до мерките за ребалансиране от 2018 г., докато приложение I влезе в сила незабавно през юни 2018 г., приложение II трябваше да влезе в сила през юни 2021 г. Преди планираното прилагане на приложение II, ЕС спря всички мерки (т.е. и двете приложения) до 31 март 2025 г. Мерките за ребалансиране на ЕС за 2020 г. също ще се върнат на 1 април. Това последва дискусии със САЩ, които се съгласиха да премахнат своите 232 мита върху износителите от ЕС в рамките на определена квота. Това предостави на двете страни възможност да работят заедно за по-дългосрочно решение чрез глобално споразумение, което да се справи с въглеродния интензитет и глобалния свръхкапацитет.

Новите американски мерки

Мерките на САЩ, въведени на 12 март, се състоят от три ключови елемента:

  • Възстановяване на тарифите по раздел 232 от юни 2018 г. върху продуктите от стомана и алуминий. Те обхващаха различни видове полуготови и готови продукти, като стоманени тръби, тел и калаено фолио.
  • Увеличаване на митата, наложени върху алуминия, от първоначалните 10% на 25%.
  • Разширяване на тарифите за други продукти, по-специално:
    • Продукти от стомана и алуминий, като домакински продукти като съдове за готвене или рамки за прозорци.
    • Продукти, които са само частично изработени от стомана или алуминий, като машини, оборудване за фитнес, определени електрически уреди или мебели.

Освен това, министърът на търговията на САЩ ще създаде до 12 май 2025 г. система, чрез която САЩ ще продължат да разширяват списъка с продукти, производни на стомана и алуминий, които подлежат на допълнителни мита до 25%.

Митата на САЩ ще засегнат общо 26 милиарда евро износ на ЕС, което съответства на приблизително 5% от общия износ на стоки от ЕС за САЩ. Въз основа на текущите вносни потоци, това означава, че вносителите от САЩ трябва да платят до 6 милиарда евро допълнителни мита за внос.

***

Отговорът на ЕС

Комисията предприе две контрамерки.

  1. Повторно налагане на спрените мерки за ребалансиране от 2018 г. и 2020 г. На 1 април 2025 г. мерките за ребалансиране от 2018 г. и 2020 г. ще бъдат автоматично възстановени, след като тяхното спиране изтече на 31 март. За първи път тези мерки за ребалансиране ще бъдат приложени изцяло. Митата ще се прилагат за продукти, вариращи от лодки до бърбън и мотоциклети.
  2. Налагането на нов пакет от допълнителни мерки. Тъй като новите мита на САЩ са значително по-широки по обхват и засягат значително по-висока стойност на европейската търговия, Комисията стартира на 12 март процеса за налагане на допълнителни контрамерки на САЩ. Те ще бъдат насочени към стоки на стойност приблизително 18 милиарда евро, които след това ще се прилагат заедно с повторно наложените мерки от 2018 г. Целта е да се гарантира, че общата стойност на мерките на ЕС съответства на увеличената стойност на търговията, засегната от новите тарифи на САЩ.

Първата стъпка в този процес е стартирането на двуседмична консултация със заинтересованите страни от ЕС. Тези консултации ще гарантират, че са избрани правилните продукти за включване в новите мерки за противодействие, осигурявайки ефективен и пропорционален отговор, който свежда до минимум смущенията за бизнеса и потребителите в ЕС.

***

Пълният процес за налагане на допълнителните контрамерки е, както следва:

12 март – започват консултациите със заинтересованите страни:

  • Списъкът с целеви продукти, предложен от Комисията, е публикуван на уебсайта на ГД „Търговия“.
  • Предложените целеви продукти включват комбинация от промишлени и селскостопански продукти:
    • Промишлените продукти включват, например, стоманени и алуминиеви продукти, текстил, кожени изделия, домакински уреди, домашни инструменти, пластмаси, дървени изделия.
    • Селскостопанските продукти включват, например – птиче месо, говеждо, някои морски дарове, ядки, яйца, млечни продукти, захар и зеленчуци.

26 март и следващите дни:

  • Консултацията със заинтересованите страни приключва.
  • Комисията консолидира и оценява приноса на заинтересованите страни.
  • Комисията финализира своя проект на акт за изпълнение и се консултира с държавите членки по него:
    • Правното основание за този акт ще бъде Регламентът за прилагане (Регламент (ЕС) № 654/2014), тъй като считаме мерките на САЩ за предпазни мерки.
    • Този процес ще следва процедурата на комитология, при която държавите-членки на ЕС ще бъдат поканени да одобрят предложените мерки, преди те да бъдат приети.

Средата на април – процесът на приемане приключва и актът, с който се налагат контрамерките, влиза в сила.

 

 

Атанас Урджанов - председател на управителния съвет на АМБ

 

Атанас Урджанов е роден на 02.12.1972 г.
Икономист по образование с почти 20-годишен опит в областта на месопреработката.
От 2010 г. е член на Контролния съвет на АМБ и негов председател, а от 2013 г. е член на Управителния съвет на асоциацията.
Опитът в областта на месопреработката развива основно в хранителния холдинг “Белла България”, където работи и до момента.
Притежава лидерски и мениджърски умения. С опит в областта на управление и международен маркетинг, икономика, управление на финансите и инвестициите, проучване на пазара, управление на персонала, съвременни информационни технологии, работа в екип, управление на проекти.