Децата са най-голямото богатство както на всяко семейство, така и на всяка цивилизована държава. Затова се полагат огромни грижи всяко дете да расте здраво и да се развива нормално.
В основата на детското здраве стои правилното и здравословно хранене. Независимо от препоръките на диетолозите и действащата нормативна уредба, балансираното хранене на децата от различните възрастови групи все още не се оценява достатъчно от родители, възпитатели, директори на детски заведения и др.
Статистиката показва, че около една четвърт от децата между 5 и 18 години са с наднормено тегло. По данни на Световната здравна организация страната ни е на пето място по затлъстяване сред децата.
Какви хранителни вещества са необходими за балансирано хранене?
Нормалното физиологично развитие на детския организъм изисква правилно съчетание на основните хранителни вещества, съдържащи се в различните хранителни продукти. Хранителната стойност и биологическата пълноценност на всяка храна се определя основно от съдържанието на белтъчини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерални вещества. Количеството на посочените хранителни вещества се различава съществено при отделните видове храни. За да се осигури балансирано хранене, е от особено значение правилният избор и количественото съотношение на отделните групи храни в ежедневното меню на децата. За постигане на тази цел диетолозите са разработили конкретни физиологични норми за здравословно хранене на децата от съответните възрастови групи.
Необходимо ли е в ежедневното детско меню да се включва и месо?
Месото заема важно място в хранителната пирамида, поради високата си хранителна и биологична стойност. Месото е основен източник на пълноценни животински белтъчини, мазнини, минерални вещества и някои витамини, като хранителен ресурс, осигуряващ нормална обмяна на веществата в човешкия организъм. Затова съвременните физиологични норми за здравословно хранене на децата изискват месото да присъства в ежедневния хранителен режим, като количеството му се определя в зависимост от физиологичните потребности на съответната възрастова група.
Има ли специални изисквания към месото и месните продукти, предназначени за хранене в детските заведения и училищни столове?
Месото, предназначено за детско и ученическо хранене, трябва да е добито от здрави животни, отгледани в регистрирани обекти под контрола на Българската агенция по безопасност на храните. Месото следва да е транспортирано и съхранявано при определените в съответните нормативни документи хладилни условия за охладени или замразени продукти. Не се разрешава употреба на месо и месни продукти с изтекъл срок на годност или минимална трайност, както и на такива с отклонения в качествените показатели.