За 18-а поредна година „Стандарт“ раздаде Оскарите в агросектора. По време на дискусията „Бранд България – защита на българското земеделие и храни“ се състоя тържествена церемония, в която Националната кампания „Да! На българската храна“ съвместно с браншовите организации в сектора излъчи 13-те компании пазители на българското земеделие и храни. Тази година отличията бяха за фирмите, които са на пазара вече 30 и повече години, защото те са пример за онова, което най-много ни липсва днешното динамично и турбулентно време – устойчивост. Те са пример за упорит труд и постоянство. Те са пазителите на българския вкус и традиции.
ВИЖ ОЩЕ: На форума на „Стандарт“: Агробизнесът с десет искания към властта
„Домейн Бояр Интернешънъл“ EАД
Domaine Boyar е първата частна компания за производство на вино след настъпването на промените в България през 1989 г. Основана през 1991 г., тя е един от най-големите производители и износители на българско вино. Наред с производствената си дейност, компанията успешно развива бизнеса си с вносни вина и спиртни напитки от световно признати производители. Наградата бе връчена на Анна-Мария Дакева, маркетинг директор, от зам.-министъра на икономиката д-р Давид Сукалински.
„Черноморско злато“ АД
ВИЖ ОЩЕ: Йордан Чорбаджийски смаза властта: Поставяте бизнеса на колене
Историята на винарната Черноморско злато започва през 1924 г. – в Поморие, когато предприемчиви българи учредяват първата Лозаро-винарска кооперация “Димят“, а вековният опит в правенето на вино дава самочувствието на поморийските винари да изградят през 1932 г. първата съвременна изба в града.
Днес компанията притежава повече от 700 хектара собствени лозя от най-известните класически винени сортове. При нея всички процеси се извършват ръчно. Наградата на изпълнителния директор Йордан Чорбаджийски връчи зам.-министъра на икономиката д-р Давид Сукалински.
„Вила Ямбол“ ЕАД
Създадена през 1924 г., „Вила Ямбол“ съчетава традициите на миналото с технологиите на бъдещето, за да създаде продукти, превърнали се в символ на българското качество.
Вила Ямбол e сред водещите български производители, които изнасят качествени вина в над 20 страни от целия свят. Наградата на изпълнителния директор инж. Красимир Аврамов връчи зам.-министъра на икономиката д-р Давид Сукалински.
Пуратос България
Техните закваски са познати по целите Балкани, защото се правят от уникални щамове.
Путарос България реализира единственото по рода си индустриално производство на закваски в региона. Създадена през 1992 г., компанията е член на белгийската Puratos Group, основана през 1919 г. Пуратос е лидер на българския пазар в предлагането на иновативни продукти за хлебопроизводство, сладкарство и шоколатиерство. За последните 4 години във фабриката в Перник са инвестирани над 10 млн. евро. От 2024 г. предприятието е изцяло въглеродно неутрално. Наградата на Пуратос Българи връчи Атидже Вели, народен представител от ДПС-Ново начало.
ВИЖ ОЩЕ: С 0% ДДС хлебарите внесли 1,1 млрд. в хазната
„Хлебопроизводство и сладкарство“ ЕООД – Троян
„Били сме, сме и ще бъдем насъщният хляб на всяка трапеза“ е мотото на хлебозавод Троян, който води своето началото от далечната 1961 г. В момента е сред най-големите производители на хляб и хлебни изделия на територията на България. Произвежда над 30 вида хляб, в който влага чисти суровини само от български производители, без ГМО. Наградата на Стаменка Дамянова, директор на „Хлебопроизводство и сладкарство“ ЕООД – Троян връчи Атидже Вели, народен представител от ДПС-Ново начало.
GoodMills България
– ВЕСЕЛА ПЕЕВА- Маркетинг мениджър в СофияМел, част от международната ГудМилГруп
Хармония между традиции, иновации и устойчивост. Това е „София Мел“, чиято история започва през 1986 година, когато мелницата отваря врати като част от индустриалния комплекс на столицата. Тя бързо се утвърждава като водещ производител на брашно в България. Днес „София Мел“ е част от международната група GoodMills Group. Компанията използва българско зърно, тя е синоним на качество. Наградата на Весела Пеева, маркетинг мениджър в СофияМел, връчи Атидже Вели, народен представител от ДПС-Ново начало.
„Белла България“ АД
Техните продукти се предлагат в над 20 страни на 4 континента. Портфолиото на компанията съдържа над 200 продукта, произвеждани под собствени и частни марки в 12 преработвателни предприятия. Наградата на Атанас Урджанов, директор производство на „Белла България” връчи Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
Бони холдинг АД
Те са лидер в производството на свинско месо. Създаден преди 30 години, днес Бони Холдинг АД е сред най-утвърдените производители на месни продукти и колбаси. Наградата на Цветан Илиев, прокурист на Бони холдинг, връчи Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
„Биляна-мес“ ЕООД
„Вкусно, чисто, родно…“.. Това е девизът на семейната фирма „Биляна-мес“ ЕООД, която се занимава с месодобив и месопреработка. Тя залага на традиционни български рецепти. Произвежданите продукти са без консерванти и оцветители. Наградата на Лефтер Лефтеров, собственик на „Биляна-мес“ ЕООД, връчи Мариана Кукушева, председател на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите.
„Димитър Маджаров“ ООД
Те дават от своето семейство на нашите семейства. Едва ли има българин, който да не е опитвал продуктите на „Димитър Маджаров“. Вече три десетилетия компанията е символ на качество и автентичен български вкус. Портфолиото включва над 160 млечни и месни продукти. Наградата на Юлия и Димитър Маджарови връчи Славка Бозукова, издател и главен редактор на медия „Стандарт“.
„Лодис инвест“ ООД – Пазарджик
Всеки е чувал за млечните продукти „Лакрима“ и „Фрезко“. Лодис Инвест (Lacrima) е едно от млекопреработвателните предприятия в България с най-много опит и традиции, които могат да бъдат проследени от 1959 г. до днес
Наградата за „Лодис Инвест“ ООД – Пазарджик бе връчена от Славка Бозукова.
ГИМЕЛ АД
ГИМЕЛ АД прави първите си стъпки през 1995 г., като възстановява рушащите се оранжерии, построени в средата на 60-те години. Днес ГИМЕЛ е безспорен лидер в производството на биологични краставици и домати и основен доставчик на тези продукти в Европа. Компанията има кауза – здравословното хранене. Наградата на Карамфила Дундарова, собственик на ГИМЕЛ връчи Славка Бозукова, издател и главен редактор на медия „Стандарт“.
ЕТ „Милица Лазарова 90“ – Славяново, област Плевен
Още една фамилия влиза в домовете на българите всеки ден вече 30 години. Фамилия Лазарови. Те притежават собствена модерно оборудвана ферма, осигуряваща повече от 50% от суровината за преработка. Продуктите им отговарят на най-високите европейски стандарти за качество.
Славка Бозукова с награда от агробизнеса
Специална награда от Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите връчи неговият председател Мариана Кукушева на издателя и главен редактор на „Стандарт“ Славка Бозукова. Наградата е и от името на целия агробизнес за огромните заслуги на г-жа Бозукова в цялостната дейност на националната кампания „Да! На българската храна“. Двата годишни форума – преди Великден и преди Коледа, които се провеждат вече 18 години, се превърнаха в основна трибуна на земеделците у нас.
Малка народна певица откри форума
Рая Щърбанова, една от малките надежди на специалност народно пеене в Национално музикално училище „Любомир Пипков“, откри форума на „Стандарт“ „Бранд България – защита на българското земеделие и храни“. Рая учи във 2 В клас и се обучава в класа по народно пеене на народната певица Таня Величкова. На сцената малката звезда изпълни две песни „Овчарят, кавалджията“ и „Ряка тиче“ под съпровода на гъдулка. На гъдулката бе народният музикант Мартин Владимиров.