МЕДИИТЕ ЗА НАС

Голяма новина за мръвката по Коледа

дек. 14, 2024

* Държавата да улесни процедурите  за по-лесно наемане на работна ръка от чужбина, казва Атанас Урджанов

 * Диляна Попова: Българските храни да се рекламират заедно с туризма


 Атанас Урджанов е председател на Асоциацията на месопреработвателите в България, а д-р Диляна Попова е неин изпълнителен директор. Как държавата може да подпомогне  бранша, коментираха те след форума на „Стандарт“. 

– Как се справя месопреработвателният бранш с високите изисквания на потребителите и с голямата конкуренция от страна на европейските предприятия?

– Атанас Урджанов: За съжаление, за преработвателите има само една мярка за подпомагане от ЕС – 4.2, която е за инвестиции в предприятията. Никога не сме имали друга мярка. И в новия програмен период отново е само една интервенция. След приемане на България в ЕС нашите предприятия трябваше да се преоборудват, за да отговорят на високите изисквания и можем съвсем отговорно да кажем, че сме по-добри от европейските предприятия. Мярка 4.2 не  е достатъчна, а изискванията непрекъснато се увеличават.

– Диляна Попова:  Нашите фирми мислят за устойчиво развитие, за енергия и т.н. и е необходимо да имаме предвиденото. Ако бъдат подпомогнати , това би улеснило процеса.

– А.У. Предприятията правят инвестиции със собствени средства. За съжаление нямаме чужди инвестиции. А тъй като по-голяма част от нашите фирми са малки и средни, трудно се справят с инвестициите.

– Д.П. Държавата може да съдейства като се намерят механизми за промотиране на нашите български месни продукти. Ние имаме много добри месни продукти, но за съжаление никой не ги познава извън България. За да станат разпознаваеми, трябва да се промотират зад граница.

– А.У. „Месомания“ е събитие, на което се представят нашите продукти. Тази година  имаше много силно присъствие и благодарение на държавна помощ от МЗХ и ДФЗ участваха много малки и средни месопреработватели.   Преди няколко години се опитахме да представим наши деликатеси в чужбина по време на  „Зелената седмица“ в Берлин, но беше еднократно, а в международни изложения могат да си позволят участие само горемите компании .

– Д.П. Изпълнителна агенция за насърчаване на малки и средни предприятия подпомага участието на фирми в изложения в чужбина, но това не е достатъчно. Например от нашия бранш биха могли да участват 1-2 фирми на общ щанд. Може би преработвателите трябва  заедно с туризма освен хубавата ни природа да рекламират и нашите български продукти.

– Как се справя месопреработвателният бранш с липсата на работна ръка, което е проблем за много сектори у нас?

– А.У. Липсата на кадри при нас е критична! Налага се да търсим работници от чужбина . Имаме защитени професии, но само две паралелки – в училища в Плевен и в София подготвят средните кадри за месната индустрия, но те са крайно недостатъчни.

За висшето образование е по-добре, предстои в Университета по хранителни технологии в Пловдив също да има защитени специалности. Но с висше образование ползваме малко кадри, основните са със средно образование, а то закъсва. Държавата трябва да  улесни процедурата за работа на чужди работници у нас. В момента при нас работят узбеки, киргизи, непалци. Искаме по-лесно да наемаме на персонал от други държави.

– Д.П. Ние не чакаме държавата да ни свърши работата. От 2019 г. започнахме да работим с тези професионални гимназии, като идеята ни е да покажем, че тази професия не е непривлекателна. Правим различни събития за учениците, за да ги привлечем на работа след завършване .

– А.У. Каним ги в дните на българското месо по време на „Месомания“. Тази година представихме новия  хибрид „Черен ангел“ и събрахме над 100 деца. Искаме да ги привлечем и да ги задържим при нас. Ние постоянно подобряваме условията на работа, заплащането, социални придобивки. Но трябва в средното образование да има повече профилирани специалности.

– Очаква ли се поскъпване на цените на месото и мезетата преди коледните и новогодишните празници?

– А.У. Не, потребителите могат да бъдат спокойни, нито месото, нито колбасите ще поскъпнат преди празниците. По традиция на тези светли празници българите си хапваме българско месо, както и български колбаси. Пожелавам  всеки да има възможност да има богата трапеза с български храни.

Източник: standartnews.com

Атанас Урджанов - председател на управителния съвет на АМБ

 

Атанас Урджанов е роден на 02.12.1972 г.
Икономист по образование с почти 20-годишен опит в областта на месопреработката.
От 2010 г. е член на Контролния съвет на АМБ и негов председател, а от 2013 г. е член на Управителния съвет на асоциацията.
Опитът в областта на месопреработката развива основно в хранителния холдинг “Белла България”, където работи и до момента.
Притежава лидерски и мениджърски умения. С опит в областта на управление и международен маркетинг, икономика, управление на финансите и инвестициите, проучване на пазара, управление на персонала, съвременни информационни технологии, работа в екип, управление на проекти.